Kompetencia kézikönyv, a céges kultúra alapja

A folyton változó, kiszámíthatatlan és összetett világunkban a munkavállalókkal szembeni elvárások is alakulnak, folyton változnak azért, hogy a szervezet ellenállóképessége és hatékonysága magas szinten maradjon. A kompetenciák minden szervezet esetében más-más súlyponttal vannak jelen, és alakulnak a gazdasági és piaci változások tükrében. A kézikönyv kidolgozása során a kiindulási pontot a szervezeti kultúra, a munkakörök és a szervezet értékei képezik.

Kinek ajánljuk?

Olyan szervezetek számára ajánljuk, akik tudatosan és magas szakmai szinten kívánják meghatározni, hogy mely kompetenciák támogatják munkavállalóikat a VUCA világában való teljesítésre.

Ehhez naprakész és testre szabott kompetencia kézikönyvet kell kidolgozni és/vagy aktualizálni, de nem áll rendelkezésre elegendő idő vagy erőforrás, mégis szempont az alkalmazhatóság a vezetői értékeléskor, teljesítményértékeléskor vagy fejlesztési célok meghatározásakor.

A projekt hossza: 1-10 hónap. A szervezet méretétől és a munkakörök és dolgozók számától függően az elsődleges egyeztetés után kerül pontos meghatározásra.

Érdekelné ez a szolgáltatásunk?

Akkor küldje el ajánlatkérését, és munkatársaink személyre szabott egyedi megoldással keresik fel Önt.

Ajánlatot kérek

Miért jó ez a cégnek, milyen eredményeket ér el a szervezet a projekt után?

A szervezet kézhez kap egy, a vállalati kultúra és a munkavállalókkal szembeni elvárások figyelembevételével és a munkakörökhöz illesztett kompetenciamátrixot. Ehhez egy részletes leírást is adunk az egyes kompetenciákat illetően, így a vezetők és a munkavállalók is ugyanazokat a terminusokat használják, illetve ugyanazt értik adott kompetenciák alatt.

A leírások mellett minden kompetenciát több szinten írunk le gyakorlati példákkal egyértelművé téve. Így a súlyozás, a szintezés (pl. a teljesítményértékelés során) a vezetők számára könnyebbé, a beosztottak számára egyértelműbbé válik. Ez a „katalógus” jól használható a munkaerőtervezés, a toborzás, a kiválasztás, a képzés-fejlesztés, a teljesítményértékelés és a bérezés/jutalmazás során egyaránt.

A kompetencia kézikönyv kidolgozásának lépései

  1. Szervezeti belsős anyagok áttanulmányozása (pl. SzMSz, organigramm, munkaköri leírások, …)
  2. Előzetes kompetencia felépítés kialakítása, javaslattétel a konkrét kompetenciákat illetően
  3. Egyeztetés és finomítás a HR-rel a koncepcióról
  4. A kompetenciák validálása a vezetőséggel (kérdőív, és/vagy interjúztatás)
  5. Interjúválaszok alapján a kompetenciák konkretizálása (vezetői szinten és munkaköri szinten)
  6. Egyeztetés és finomítás a HR-rel a kompetenciamátrixról
  7. Viselkedés szintű leírás minden kompetenciára vonatkozóan (több szintes meghatározások értékeléshez)
  8. Kompetenciakatalógus átnyújtása a megbízó számára
  9. Works shop a vezetőknek a kompetenciamátrix alkalmazását illetően

Projekt utánkövetése

A kompetencia kézikönyv tényleges alkalmazását (teljesítményértékelés, fejlesztési tervek, stb.) követően tanácsadói beszélgetés a gyakorlatiasságot és az áttekinthetőséget illetően. Szükség esetén finomítás, illetve shadow coachingban támogatás nyújtása az alkalmazáshoz.